Wraz z moda na tzw. drwali męska część populacji zaczęła nosić brody. Razem z modą na brody na nowo zaczęli otwierać się barberzy -czyli zakłady, w których Panowie dbają o swój zarost (barbershopy).
Kim właściwe jest barber?
Wbrew pozorom barber jest fryzjerem męskim.
Klasyczny barber nie używa nożyczek, natomiast posługuje się brzytwa. Barber przede wszystkim zajmuje się zarostem- goleniem/strzyżeniem/woskowaniem brody i zarostu.
Fryzjerstwo męskie to rzemiosło, a każde rzemiosło wymaga wiedzy i praktyki, której nie zdobywa się na kursie weekendowym.
Salony fryzjerskie, w tym barberskie, też musza się podporządkować wysokiemu reżimowi sanitarnemu.
Obecnie sektor ten obowiązują przepisy ogólne ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 151 ze zm.).
W 2012 natomiast zostało uchylone rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Do dnia dzisiejszego nie zostało opracowane i wdrożone nowe rozporządzenie.
W tym miejscu należy również podkreślić, iż powrót do tradycyjnego rzemiosła fryzjerskiego oznacza także powrót do golenia brzytwą. Co również wiąże się z wyjątkowo dbałością o konieczność dezynfekcji brzytwy.
W następnym artykule przyjrzymy się brzytwie…i wbrew pozorom to nie będzie notka z zakresu prawa karnego.
*** Temat zainspirowany przez pracownika uniwersyteckiego, adiunkta z Uniwersytetu Śląskiego, pozdro Jakub 🙂
Dobrze rozmawiać z mądrymi ludźmi. To otwiera horyzonty, w szczególności jak z uwagi na biologię nie jest nam bezpośrednio po drodze z pewnego rodzaju usługami 🙂